Kısıkköy San.Sit.Saim Çıkrıkçı Cd. No. 73 Kısıkköy/Menderes/İzmir.

Faydalı Bilgiler

Isı Yalıtımı Olmayan Binaların Dezavantajları

İSTANBUL (AA) - Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkanı Ferdi Erdoğan, "Isı yalıtımı olmayan mevcut binalarımız yüzünden enerjiyi adeta havaya savuruyoruz. Bu nedenle her yıl yaklaşık 10 milyar dolar israf ediyoruz. Aslında ülkemizdeki bütün binalar yalıtımlı olduğunda, her yıl en az dört Keban Barajı yapmış gibi enerji tasarrufu sağlamış olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

 

Erdoğan, yaptığı açıklamada, gelişen ısı yalıtım sistemleri ile doğalgaz faturalarında yüzde 50'ye varan tasarrufun mümkün olduğunu belirterek, enerji tasarrufunun, ısı yalıtımıyla sağlanabileceğini vurguladı. 
 
Erdoğan, "Doğalgazı büyük oranda ithal eden bir ülke olarak tasarruf birinci önceliğimiz olmalıdır. Bu yüzden de bir nevi yaşamlarımızı emanet ettiğimiz binalarda, hem bina güvenliği, enerji tasarrufu hem de bütçe için ısı yalıtımı şart. Güvenli binalarda konforlu bir yaşam sürerken, doğalgaz tüketimini yarı yarıya azaltmanın yolu ısı yalıtımından geçiyor. Yaşadığı bina yalıtım sistemleriyle koruma altına alınan tüketici, kaliteli ısı yalıtımıyla konforlu bir yaşama kavuşuyor" ifadelerini kullandı.

- "Kötü niyetli firmalara karşı dikkatli olunmalı"

 

Yapılarına yalıtım yaptırarak kışı rahat geçirmek isteyen tüketicileri, kalitesiz yalıtım malzemesi ve hatalı işçilik konularında uyaran Erdoğan, şunları kaydetti:

 

"Binaları uzun yıllar koruma altına alan başarılı bir ısı yalıtımı uygulamasında, ürünlerin tümünün standartlara uygunluğu ve doğru işçilik büyük önem taşıyor. Isı yalıtımı malzemesi olmayan nitelikli yapı malzemeleriyle yapılan uygulamalardan netice alınamıyor. Bunun yanında, doğru yalıtım malzemeleriyle yapılan uygulamalarda eksik malzeme kullanması halinde de elde edilebilecek tasarruf miktarları sağlanamıyor.

 

Yalıtım bilincinin gün geçtikçe artmasından dolayı ortaya çıkan pazardan, en hızlı şekilde manipülasyonla ve haksız rekabet yaparak pay kapmaya çalışan kötü niyetli firmalara karşı dikkatli olunmalı. Bazı nitelikli yapı malzemeleri bu amaçla kullanılarak tüketiciler aldatılıyor. Bunun için vatandaşlarımız, yaptıracakları uygulamalarda 'CE' belgesi ve İZODER'e üye kuruluşların denetime tabi tutularak alabildikleri 'İZODER Kalite Onay Sertifikası'na (İKOS) sahip ürünler kullanılmasını talep etmeli."

- "Her yıl yaklaşık 10 milyar dolar israf ediyoruz"

Erdoğan, Türkiye'nin enerji ithal eden bir ülke olduğunu hatırlatarak, "Ülkemizdeki yaklaşık 19 milyon konutun yüzde 85'inde ısı yalıtımının olmaması, enerjimizi nasıl boşa harcadığımızı ortaya koyuyor. Üstelik konutlarda kullanılan enerjinin yüzde 35 gibi bir bölümü sadece ısıtma amaçlı tüketiliyor. Isı yalıtımı olmayan mevcut binalarımız yüzünden enerjiyi adeta havaya savuruyoruz. Bu nedenle her yıl yaklaşık 10 milyar dolar israf ediyoruz. Aslında ülkemizdeki bütün binalar yalıtımlı olduğunda, her yıl en az dört Keban Barajı yapmış gibi enerji tasarrufu sağlamış olacağız" bilgilerini paylaştı.

 

Erdoğan, Türkiye'nin yalıtımlı yapılara kavuşması hedefiyle yürürlüğe giren "Enerji Performans Yönetmeliği"nin yeni inşa edilen yapıların yanı sıra mevcut binalar için de çok önemli bir uygulama olduğunu belirterek, "Enerji Kimlik Belgesi"nin, henüz inşaat izni alınırken sorulması ve inşaata öyle başlanması gerektiğini de vurguladı.

 

2016 © Bütün Hakları Saklıdır. İzmir Söve