İzmir Yolu Subaşı Mah. no:60/1 Turgutlu / MANİSA

Faydalı Bilgiler


Mantolama Nedir?

Mantolama nedir, ne işe yarar

 

Isı yalıtımı sağlayan malzemeler kullanılarak binaların giydirilmesi işlemine mantolama denmektedir. Isı yalıtımının tanımı ise, farklı sıcaklıklara sahip iki ortam arasındaki ısı transferinin engellenmesi amacıyla uygulanan işlemlerin tümüdür. Isı transferini engellemek için kullanılan malzemelere de ısı yalıtım malzemesi adı verilir. Isı yalıtım malzemeleri kullanılarak, ısı yalıtımı sağlamak için yapıların tepeden tırnağa tıpkı bir giysi giydiriliyormuş gibi bu işleme tabi tutulmasına kısaca mantolama adı verilir.

 

Mantolama sırasında kullanılan yalıtım malzemelerinin ısı iletim katsayıları çok önemlidir. ISO ve CENN standartlarına göre 0,065 W/mK iletim katsayısından daha düşük katsayıya sahip malzemeler ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılır.

 

 

 

mantolama nasıl yapılır

Mantolama işlemi binaların dış cephelerinde yapıldığından bu sisteme genel olarak dış cephe mantolamadenmektedir. Mantolamanın amacı; bina içindeki ısıtılan ya da soğutulan havanın muhafaza edilmesi, dolayısıyla da içerideki sıcak veya soğuk havanın dışarı çıkmaması ya da dışarıdaki sıcak veya soğuk havanın içeri germemesini sağlamaktır. Diğer bir ifade ile yaz ve kış aylarında her iki türlü ısı transferinin de önüne geçmek mantolama ile mümkündür.

Dış cephe mantolama işlemi ile binaların ömrünün uzaması, ısıtma ve soğutma giderlerinde büyük miktarlarda ekonomi yapılması, yaşam alanlarındaki konforu arttırarak insanların sağlıklı bir hayat sürmesine katkı sağlanmaktadır. Binaların ömrünün uzamasını sağlayan faktör, mantolama ile elde edilen nem dengesinin sağlanması özelliğidir. Bu özellik de direkt olarak binanın dayanımını arttırarak ömrünün uzamasını sağlamaktadır.

mantolama ve ısı yalıtımı

Montolama uygulaması konusunda uzman ve deneyimli firmalara yalıtım için uygun malzemelerin kullanıldığından emin olarak yaptırılmalıdır. Çünkü hatalı ve uygunsuz malzemelerle yapılacak bir mantolama, tüm yapılan masrafları boşa çıkaracak ve istenen verimi sağlamayacaktır. Mantolama ile binalarda, dolayısıyla konutlarda enerji tasarrufu sağlanmakta hem enerji gider faturalarının azalması, hem de dünyadaki azalan enerji kaynaklarının daha verimli kullanılmasına az da olsa bir katkı sağlanabilmektedir.

 

 

 

2016 © Bütün Hakları Saklıdır. İzmir Söve