Kısıkköy San.Sit.Saim Çıkrıkçı Cd. No. 73 Kısıkköy/Menderes/İzmir.

Faydalı Bilgiler


Stropiyer Nedir?

Genelikle dış cephe izolasyonunda (yalıtımında) kulanılan köpüğümsü bir alaşımdır. Sıcak, soğuk ve ses yalıtımı için kullanılır. Kalitesine göre mavi, yeşil ve beyaz renkleri vardır.

İngilizcesi: Styrophor.

 

Strafor ve stropiyer nedir?

 

 

Ham petrolden imal edilmiş sentetik bir malzemedir. Yağ kısımdan haddelenerek elde edilir. Rafine edilmesi sırasında küçük toplar şeklinde oluşur. Bu topların içine buhar enjekte edilmesi sonucu toplar şişer ve birbirlerine yapışır. Bu malzeme yalıtım amaçlı ya da paketleme malzemesi olarak kullanım alanlarına sahiptir.

İki tuğla duvar arasında, çatı arasında ve gerektiğinde iç duvarlarda yalıtım sağlamak amacıyla kullanılan bir malzeme türüdür. Paketlemede ise özellikle elektronik ve beyaz eşya, ya da cam, seramik vb. değerli araçları korumayı sağlar.

Strafor, sonsuz ömürlü bir malzemedir. Yok olmaz, erimez.

Straforlar, normal ve alev yürümeyen olmak üzere iki tip olarak üretilir. Alev yürümeyen B1 sınıfı hammaddeden üretilmektedir. "Strafor'un parlama noktası 360-370 derece olup; kendiliğinden yanabilmesi için ortam sıcaklığının 490 dereceye ulaşması gerekir. Straforun yanması sonucu ortaya çıkan gaz miktarı, ahşap gibi her binada kullanılan bir çok malzemeden daha azdır. Sıcağa karşı dayanımı ise; sıcaklığın derecesine ve süresine bağlıdır.

 

Direkt su ile temas halinde kapalı gözenekli malzemelerin su emme oranları çok düşüktür ve Strafor, kapalı gözenekli bir malzemedir. Su emme oranı çok küçük olduğu için direkt su ile temas etse bile, özellikleri değişmez. Strafor'u meydana getiren Styrene, suda çözülmeyen ve erimeyen bir yapıda olduğundan kapalı gözeneklerinin duvarları suyu geçirmez. 

 

Strafor, kullanım sahasına göre istenilen yoğunluklarda üretilir. Özellikleri yoğunlukla istenilen yönde değiştirilebildiğinden malzeme israfına ve gereksiz maliyet artışlarına sebep olmaz. Isı yalıtım amacıyla genellikle 15-30 kg/m3 yoğunluklarda, ambalaj malzemesi olarak kullanım amacıyla da 20-100 kg/m3 yoğunluklarda üretilmektedir. Nihai ürün olarak Strafor, hafiflik, kolay işlenebilirlik ve diğer malzemeler ile kompozit ürünlerin imalatında kullanılabilirlik gibi özelliklere de sahiptir.

 

TAVAN KAPLAMA İŞİNDE KULLANIMI

 

Strafor ve stropiyer nedir?

 

Tavan kaplama son yıllarda özellikle işyerlerinde çok kullanılan bir üründür. Ama ev ortamında da uygulandığında güzel sonuçlar vermektedir.

     

Tavan kaplaması modelleri sertleştirilmiş köpük polisterinden üretilmektedir. Her yerde çok rahat uygulanabilir. Genellikle tavanlarımız simetrik değildir. Bu yüzden bozuk olan tavanların kamufle edilmesinde çok iyi sonuç verir.

     

Strafor ve stropiyer tavan kaplama malzemeleri 13mm. ve 8mm. malzemeden yapılmaktadır. Tavan kaplama modellerini yapı malzemeleri satan mağazalardan bulabilirsiniz. 

 

2016 © Bütün Hakları Saklıdır. İzmir Söve