Kısıkköy San.Sit.Saim Çıkrıkçı Cd. No. 73 Kısıkköy/Menderes/İzmir.

Faydalı Bilgiler


Söve Nasıl Uygulanır?

Her mevsim koşullarına uygun olan söveler, evinizin pencere dış cephelerine; zevkinize göre tasarlanarak şık bir görünüş katar. Bu uygulama, hem kötü hava şartlarında pencerelerden gelebilecek soğuğu engeller, hem de dış seslerin odanıza girmesini engelleyen bir dış kaplama yöntemidir.

Söve uygulaması, evin dış cephesine yapılmış mantolama (kaplama) üzerine pencerelere gerçekleştirilir. Uygulama yapılacak hava ve yüzey sıcaklığı 7-35 °C olmalıdır. İşlem tamamlanana kadar bu sıcaklık arasında yapılmalıdır. Söve uygulamasında, seçilen pencere modeline göre ürün tespitinde bulunurken, gözden kaçırılmaması önemli detaylar şöyledir:

Pencerenin içten içe yani soldan sağa ve yukarıdan aşağıya ölçüleri metre vasıtasıyla ölçülür. Bu ölçümler esnasında pencere merkezlerine yapılacak uygulamanın payı unutulmamalıdır. Pencereden edindiğimiz ölçüler doğrultusunda pencere tacı, gönye ve testere yardımıyla 45 derece açılı olacak şekilde kesimlerle gönyeleri kesilir. Modelin arka levha kısmına, ısı yalıtım levha yapıştırıcısı modelin genişlik ebatlarına ve ağırlığına yeterli gelecek şekilde sürülür.

Model yerine oturtulduktan sonra mastar yardımıyla düzgünlüğüne bakılırken, sağ ve sola hareketlerle yapıştırıcının alta yayılması sağlanır. Terazisine ve ölçüsüne getirilen model, paslanmaz beton çiviyle sabitlenir. Böylece söveler, hem mekanik hem de kimyasal yolla zemine monte edilmiş olur. Kenar söveler taç ve denizlik arasında kalan kısmın ölçüsüne göre kesilir ve söveyi yerine oturtturup mastar ile şekil olarak düzgün olup olmadığına bakılır. Ardından altına sürülen yapıştırıcının, etrafa düzgün yayılması için sağ- sola itilerek yapılır. Burada da pencerenin yan merkezlerine yapılacak olan uygulama ölçüsü kadar söveler, pencereye doğru kaydırılır. Denizlik uygulaması, taç merkezi uygulamasıyla benzerlik gösterir. Aynı şekilde kenar gönye kesimleri yapılır, aynı yöntemlerle yapıştırılır. Köşe profili, köşe taşı gibi süsleme malzemeleriyle cephe estetik bir görünüm kazanır. Bu aşamayla söve modellerinin kesim ve yapıştırma işlemleri tamamlanmış olur. Bundan sonraki aşama söveye rötuş çalışmalarıdır. Söve kenarlarında sızmış yapıştırıcılar yok edilir. Sıva yarımıyla ek yerler düzeltilerek istenilen görünüş sağlanır.

Sıvanın kurumasından sonra zımpara ile var olan pürüzlükler ortadan kaldırılır ve tekrardan sıva bu bölgelere ince ince sürülür. Bu adımlar tamamlandıktan sonra söve uygulaması bitmiş olur.

 

2016 © Bütün Hakları Saklıdır. İzmir Söve